جعبه جواهرات

جعبه جواهرات جزئی جدایی ناپذیر از زیورآلات یک زن

جعبه جواهرات بخشی از زندگی تجملاتی یک زن امروزی اهل مد و زیبایی است. در گذشته استفاده از این اشیاء تنها در خانواده های سلطنتی و اشرافی رواج داشت. آن ها که جواهرات بسیاری داشتند، جواهرات خود را داخل صندوقچه هایی نگهداری می کردند. اما امروزه جعبه های جواهر بخشی جدایی ناپذیر از زیورآلات زنان می باشد.

جعبه جواهرات جزئی جدایی ناپذیر از زیورآلات یک زن

معمولا زمانی که مردم در مورد جواهرات فکر می کنند، آن ها معمولا چیزهایی را تصور می کنند که بدنشان را با یک مد تزئینی طوری مزین می کند که بیشتر به چشم بیاید و بیشتر جلوه کند. اما مردم بندرت به آن جعبه های مجلل و متفاوت جواهرات فکر می کنند. پس ما در این یادداشت از مجموعه یادداشت های مجله جام آفرین فاخر تلاش کرده ایم دانشی در مورد تاریخچه این جعبه های شگفت انگیز بدست بیاوریم.

تاریخچه جعبه های جواهر

از عصر حجر تاکنون، انسان ها از جواهرات استفاده می کرده اند و جعبه جواهرات نیز از حول و حوش دوران باستان وارد زندگی انسان ها شده است. تاریخچه این جعبه های مجلل به قرن ها قبل بر می گردد. جعبه هایی که امروزه برای نگهداری جواهر استفاده می شوند در اصل نسل های بعدی صندوقچه های جواهر هستند.

از پس گذر سال ها ، جعبه های جواهر توسط صنعت گران و هنرمندان متبحر طراحی و ساخته شدند. صندوقچه های جواهرات اولیه از فلز ساخته می شدند و در نهایت با طلا، نقره، مس و عاج تزئین می شدند. آن ها خودشان به تنهایی و حتی بدون هیچ جواهری در داخلشان، اشیاء گران بهایی محسوب می شدند.

جعبه جواهرات در نقاشی سبک کلاسیک دوره ویکتوریا دیده می شود

تولید انبوه از دوران صنعتی شدن

انقلاب صنعتی مفهوم تولید انبوه را خلق کرد. تولید انبوه برای قشر متوسط جامعه در کنار خرید کالاهای ضروری دیگر، امکان خرید اشیاء دکوری مانند جعبه جواهرات را فراهم نمود. این موضوع با امکان تولید انبوه جعبه های جواهر و پائین آمدن هزینه های تولید به دلیل صرفه به مقیاس، و در نتیجه فروش محصولات به قیمت های پائین تر ممکن شد. این جعبه ها برای طبقه متوسطی که به تازگی طعم زندگی لوکس را می چشید بسیار جذاب بودند.

جعبه هایی که عتیقه شدند

از سال 1904 تا 1918 بازار تولید انبوه جعبه جواهرات داغ بود. در این دوره جعبه های طلا و نقره بسیار رواج داشتند. جعبه های نقره ای به عنوان جعبه های عتیقه شناخته می شوند و بسیار کمیاب هستند. دیگر انواع جعبه های عتیقه، جعبه های هدیه هستند که دارای سرامیک های یادبود یا دیسک های عکس می باشند.

به علاوه جعبه هایی با تزئیناتی از عاج فیل نیز جزو اشیاء آنتیک و بسیار گران بها محسوب می شوند. با وجود این که به نظر گمان می رود آن ها نسبت به انواع قبلی جدید تر باشند اما به شدت نایاب بوده و پیدا کردن یکی از این جعبه ها خیلی سخت است. تزئینات آن ها بسیار بادوام هستند. از این رو، این جعبه های جواهر عتیقه معمولا در خانواده دارنده آن باقی مانده و نسل به نسل به عنوان بخشی از تاریخ و هویت آن منتقل می شود.

قرن بیستم و زنان امروزی

در سال های اولیه قرن بیستم، زنان امریکایی به مدهای شهرهای بزرگ دنیا اشتیاق نشان دادند و توانستند به این آرزو و خواسته از طریق کاتالوگ های سفارش پستی روز که محبوبیت بسیاری یافته بودند، برسند. جعبه جواهرات یکی از محبوب ترین کالاهایی بود که از این تجارت سفارشات پستی خریداری می شد. (می توان گفت که تجارت پستی شکل اولیه فروشگاه های اینترنتی امروزی است که روز به روز بر محبوبیت آن ها افزوده می شود و افراد بیشتری از آن ها خرید می کنند.)

همچنین جواهر فروشی ها نیز جعبه جواهر ارائه می کردند. امروزه در مغازه های ظرف و ظروف نیز می توانید انواع ارزان تری از ای جعبه ها را پیدا کنید. طرح هایی که از موادی ارزان تر ساخته شده اند اما به سبب طراحی بسیار زیبایشان مورد توجه قرار می گیرند.

جای جواهراتگلدکیش ظروف سرامیکی زیبایی طراحی کرده است که برای نگهداری جواهرات و زیورآلات مورد استفاده روزانه قرار می گیرند

امروزه جعبه جواهرات بیش از تنها یک جا برای نگه داری جواهر است. این جعبه ها بخشی از زینت آلات جسورانه ای هستند که یک زن می تواند داشته باشد تا همراه با جواهراتش به زندگی او زیبایی ببخشد. حتی جعبه های کوچک مخصوص جواهرات طراحی شده اند که با طرح های زیبا و منحصر به فرد همزمان برای تزئین میز آرایش و نگهداری جواهراتی که توسط خانم ها به طور روزانه پوشیده می شوند، مورد استفاده قرار می گیرند.

منبع:

http://www.bjbead.com/jewelry-boxes/674.html

پاسخی بگذارید