انتخاب ظروف غذاخوری مناسب

انتخاب ظروف غذاخوری مناسب و راهنمایی برای خرید

انتخاب ظروف غذاخوری مناسب نیاز به این دارد که از قبل در موردش فکر کرده باشید و زمانی که برای خرید می روید آمادگی لازم را داشته باشید. برای این منظرو مطالعه راهنمایی هایی که کارشناسان ارائه می کنند می توانند بسیار مفید و کاربردی باشند.

انتخاب ظروف غذاخوری مناسب و راهنمایی برای خرید

ظروفی که بطور روزمره از آن ها استفاده می کنیم اهمیت زیادی دارند. آن ها به میز غذاخوری ما سبکی ویژه می بخشند و جلوه بخش غذای ما می شوند. شکلی که غذای ما ارائه می شود باعث می شود خوراکی ها حس ویژه ای پیدا کنند و شامی آرامش بخش و رسمی برای ما فراهم کنند. به همین دلیل باید در انتخاب ظروف غذاخوری دقت کنیم.

با زندگی شلوغی که ما داریم باید انتخاب ظروف غذاخوری ما طوری باشد که انعطاف و وفق پذیری لازم را داشته باشد. یعنی باید برای مناسبت های مختلف قابل استفاده باشد. نگه داشتن ظروف چینی برای مناسبت های خاص در گذشته ماند و دیگر کسی این کار را نمی کند. ما دوست داریم از چیزهای زیبایی که داریم هم خودمان استفاده کنیم و هم آن را با کسانی که دوست داریم قسمت کنیم.

بنابرین انتخاب ظروف غذاخوری کاربردی، بادوام، دارای سبک و استایلی که در طول زمان از مد نمی افتد نکاتی است که به شما کمک می کند سرمایه گذاری صحیحی انجام داده و انتخابی انجام دهید که رضایت شما را تامین نماید.

مواد ظروف غذاخوری

هنگام انتخاب ظروف غذاخوری به مواد و جنس آن نیز توجه کنید چرا که به اندازه طراحی ظروف دارای اهمیت است. ظروف اولیه از خشت ساخته می شدند اما امروزه بیشتر ظروف آشپزخانه از یکی از مواد زیر ساخته می شوند:

ظروف سفالی

قدیمی ترین نوع از ظروف غذاخوری هستند که از خاک رس ناخالص و در حرارت کم ساخته می شوند. ظروف سفالی همیشه باید لعاب داده شوند تا سطح آن ها متخلخل نباشد و برای داشتن دوام بیشتر، باید پوشش سختی داشته باشد. این نوع ظروف ظاهری روستایی ، حسی طبیعی و مناسب برای طراحی های صمیمانه دارند.

ظروف سنگی

ظروف سنگی یکی از محبوب ترین انتخاب های مناسب برای ظروف کاربردی است که نسبت به ظروف سفالی بادوام تر بوده و همچنین مقرون به صرفه نیز هستند. این ظروف از خاک رس پالایش شده و در دمای بالاتری نسبت به ظروف سفالی ساخته می شوند که آن ها را در برابر خط و خش مقاوم تر کرده و پوشش خوبی به آن ها می دهد. انتخاب ظروف غذاخوری سنگی برای استفاده روزمره تصمیم خواهد بود.

پرسلان

پرسلان پوشش خیلی سختی دارد و بسیار کاربردی است. استفاده از آن در مایکروویو و گذاشتن آن در فریزر و شست و شوی آن در ماشین ظرفشویی امکان پذیر بوده و خطری ندارد. این ویژگی باعث می شود که برای استفاده در آشپزخانه گزینه خوبی باشند. برای تولید پرسلان خشت خام در دمای بسیار زیاد سوزانده می شود و شکلی بسیار سفید و با یک لعاب شفاف سطحی صاف پیدا می کند.

چینی

انتخاب ظروف غذاخوری چینی برای مراسمات رسمی بسیار متداول بوده است. این ظروف ظاهری سفید و بسیار شفاف دارند. فرایند صیقلی سازی آن باعث می شود سطحی مقاوم در برابر خط و خش داشته باشد و برخلاف ظاهر ظریفش یکی از مقاوم ترین ظروف آشپزخانه محسوب می شود.

انتخاب ظروف غذاخوریانتخاب ظروف غذاخوری

سبک و تعداد ظروف غذاخوری مورد نیاز شما بستگی به سبک زندگی و نحوه استفاده شما از آن ظروف دارد. از این که به اندازه تمام صندلی های دور میزتان ظروف غذاخوری داشته باشید و البته فکر خوبی است اگر چند عدد بیشتر داشته باشید تا برای ارائه خلاقیت های آشپزیتان استفاده کنید و یا در مواقعی که بعضی از ظروف داخل ماشین ظرفشویی هستند کم نیاورید.

حتی اگر قصد شما از خرید ظروف غذاخوری استفاده روزمره از آن هاست همیشه ایده خوبی است اگر شما انتخاب ظروف غذاخوری خود را برای یک پذیریایی رسمی انجام دهید و در نتیجه هرگاه نیاز باشد شما وسایل مورد نیازتان را خواهید داشت.

برای یک پذیرایی رسمی شما به ظروف زیر نیاز خواهید داشت:
  • بشقاب شام
  • بشقاب سالاد
  • بشقاب نان
  • کاسه سوپ خوری
  • لیوان ها و ظروف مخصوص سس

 

موارد زیر نیز برای استفاده روزمره می تواند هنگام انتخاب ظروف غذاخوری کاربرد داشته باشد:
  • ماگ ها (لیوان های دسته دار بزرگ)
  • بشقاب پاستا
  • کاسه نودل
  • بشقاب پذیرایی

 

بطور سنتی هنگام انتخاب ظروف غذاخوری هر خانه ای دو مجموعه ظرف داشت یکی برای پذیرایی رسمی از میهمانان و یکی برای استفاده روزمره خانواده اما امروزه بسیاری از خانواده ها ترجیح می دهند از یک مجموعه واحد هم برای میهمانان و هم برای نهار و شام روزمره خودشان  استفاده کنند و یا برای هر فصل یک مجموعه متفاوت داشته باشند.

به هر حال هنگام انتخاب ظروف غذاخوری باید در مورد نحوه مصرف آن تصمیم گرفته باشید و نسبت به این که ظروف مورد نظر کاربرد روزانه خواهد داشت یا تنها کاربرد رسمی پیدا خواهد کرد از قبل فکر کرده باشد.

منبع:

https://www.houseology.com/masterclass/buying-guides/crockery

پاسخی بگذارید