چیدن ظروف روی میز غذاخوری

چیدن ظروف روی میز غذا خوری به سه سبک پایه، صمیمی و رسمی

چیدن ظروف روی میز غذاخوری معمولا نیاز به دانش خاصی ندارد و هر کسی به سلیقه خود می داند که چگونه میز خود را بچیند. اما در صورتی که قصد دارید میز پذیرایی لوکسی چیده باشید نیاز به آشنایی با سبک های چینش تجملاتی دارید که به شما خواهد گفت هر جزئی از میز غذا خوری را چگونه و کجا قرار دهید تا ضمن پذیرایی دلپذیر از میمانان، ظروف غذا خوری شما نیز بهتر جلوه کنند.

چیدن ظروف روی میز غذا خوری به سه سبک پایه، صمیمی و رسمی

در این یادداشت ما سه شکل مختلف چیدن ظروف روی میز غذا خوری ، از یک پذیرایی خانوادگی صمیمی تا یک جشن رسمی را به شما نشان خواهیم داد. برای این که فهم مطلب ساده تر شود نیز برای هر شکل از چینش ظروف یک دیاگرام همراه آن آورده ایم که با نگاه به تصویر بتوانید به راحتی نحوه چینش میز خود را تصور کنید.

می توانید این صفحه را در بروزر خود بوک مارک نمائید تا هر گاه که قصد برگزاری میهمانی خاصی را داشتید به این صفحه مراجعه کرده و دستورالعمل های نوشته شده را مرور کنید. حتی می توانید دیاگرام ها را به کودکانتان نشان دهید و از آن ها بخواهید که کار چیدن ظروف روی میز را به شکلی که در تصاویر آمده انجام دهند.

چیدن ظروف روی میز به سبک پایه

اگر شما می خواهید میز خود را برای شام روزانه بچینید یا برای آخر هفته قصد دارید میز غذاخوری را کمی شیک تر از همیشه آماده کنید، سبک چیدن ظروف روی میز به شکل پایه هم بسیار شیک و کاربردی خواهد بود و هم عاری از تجملات اضافی که کار اضافی برای شما می تراشد.

یک زیر بشقابی، چنگال، کارد و قاشق، یک بشقاب غذا خوری، یک لیوان آب و یک دستمال سفره کافی خواهد بود.

چیدن ظروف روی میز به شکل پایهدستورالعمل چیدن ظروف روی میز به سبک پایه:

 1. زیر بشقابی را روی میز قرار دهید
 2. بشقاب غذا خوری را در وسط زیر بشقابی قرار دهید
 3. دستمال سفره را سمت چپ بشقاب بگذارید
 4. چنگال را روی دستمال سفره قرار دهید
 5. در سمت راست بشقاب، کارد را نزدیک بشقاب قرار دهید به شکلی که تیغ کارد به سمت بشقاب باشد. قاشق را سمت راست کارد قرار دهید. (نکته: توجه کنید که پائین کارد و چنگال و قاشق باید با پائین بشقاب غذا خوری در یک خط قرار بگیرند.)
 6. لیوان آب را جلوی بشقاب و ما بین بشقاب و کارد و قاشق، قرار دهید.

چیدن ظروف روی میز به سبکی صمیمانه

دانستن این که چگونه میز خود را به شکلی صمیمانه بچینیم می تواند برای یک میهمانی دو نفره یا یک پارتی ساده با دوستان صمیمی بسیار مفید باشد. چیدن ظروف روی میز به سبک صمیمانه خیلی شبیه به سبک پایه است با این تفاوت که یک کاسه سوپ خوری و یک بشقاب سالاد به مجموعه اضافه می شود.

البته شما باید نسبت به غذایی که قرار است سرو کنید از ظروف استفاده نمائید و مثلا اگر قرار نیست سالاد داشته باشید بشقاب و چنگال سالاد باید از روی میز حذف شود. یا مثلا در سفره های اسلامی سر میز غذا شراب سرو نمی شود پس گیلاس شراب خوری نیز حذف خواهد شد.

دستورالعمل چیدن ظروف روی میز به سبک صمیمانه

 1. زیر بشقابی را روی میز قرار دهید
 2. بشقاب غذا خوری را در وسط زیر بشقابی قرار دهید
 3. بشقاب سالاد را روی بشقاب غذا خوری قرار دهید
 4. اگر شما پذیرایی خود را با سوپ شروع می کنید پس یک کاسه سوپ خوری بالای بشقاب ها قرار دهید

نکته: در صورتی که در چیدن ظروف روی میز برای هر میهمان نمکدان و فلفل پاش مجزایی قرار خواهید داد آن ها را بالای زیر بشقابی قرار دهید ، در غیر این صورت آن ها را نزدیک به مرکز میز قرار دهید. اگر میز مربعی بزرگی استفاده می کنید در هر سمت از میز یک سری قرار دهید.

 1. دستمال سفره را سمت چپ بشقاب بگذارید
 2. چنگال را روی دستمال سفره قرار دهید
 3. در سمت راست بشقاب ، کارد را نزدیک بشقاب قرار دهید به شکلی که تیغ کارد به سمت بشقاب باشد و قاشق را سمت راست کار قرار دهید
 4. لیوان آب را درست بالای کارد قرار دهید
 5. بالای لیوان آب و کمی سمت راست آن گیلاس شراب یا هر نوشیدنی دیگری که قرار است سرو شود را قرار دهید

چیدن ظروف روی میز به سبک رسمی

اگر میزبان یک میهمانی شام مجلل هستید، باید آماده چیدن ظروف روی میز برای سه دوره سرو غذا باشید. مهمترین تفاوت بین سبک صمیمانه با پذیرایی رسمی در استفاده از شارژر یا بشقاب پذیرایی می باشد.

دستورالعمل چیدن ظروف روی میز به سبک رسمی

 1. یک رومیزی اتو شده روی میز پهن کنید
 2. یک بشقاب پذیرایی برای هر صندلی قرار دهید
 3. در مرکز بشقاب پذیرایی یک کاسه سوپ خوری قرار دهید
 4. یک بشقاب نان در بالای بشقاب پذیرایی در سمت چپ قرار دهید
 5. یک دستمال سفره در سمت چپ بشقاب پذیرایی قرار دهید
 6. سمت چپ بشقاب پذیرایی روی دستمال سفره در سمت نزدیک به بشقاب یک چنگال غذاخوری و در سمت چپ آن چنگال سالاد را قرار دهید
 7. در سمت راست بشقاب پذیرایی کارد را در نزدیک ترین فاصله به بشقاب و سمت راست آن قاشق سوپ خوری را قرار دهید. دقت کنید که هنگام چیدن ظروف روی میز همه چنگال ها و قاشق ها و کارد ها باید حداقل یک بند انگشت از هم فاصله داشته باشند و سطح پائین همه آن ها با سطح پائین بشقاب پذیرایی در یک خط باشند.
 8. یک چاقوی کره روی بشقاب نان به شکل عمودی قرار دهید به صورتی که تیغ آن به سمت داخل باشد
 9. درست بالای بشقاب پذیرایی یک قاشق دسر (مربا خوری) قرار دهید بصورتی که دسته آن به سمت راست باشد.
 10. درست بالای کارد یک لیوان آب قرار دهید. بالای لیوان و کمی به سمت راست با فاصله یک و نیم ساننتیمتر یک گیلاس شراب قرمز و کمی بالاتر یک گیلاس شراب سفید قرار دهید.
 11. اگر در چیدن ظروف روی میز قصد دارید برای هر میهمان یک نمکدان و فلفل پاش مجزا قرار دهید آن ها را درست بالای قاشق دسر بگذارید. در غیر اینصورت یا در مرکز میز و یا در صورت بزرگ بودن میز در دو طرف میز قرار دهید.
 12. در صورتی در یک میهمانی رسمی قرار است کارتی برای جانمایی میهمانان قرار بگیرد آن را بالای قاشق دسر قرار دهید.

روش پذیرایی رسمی

روش پذیرایی در سه مرحله به این صورت خواهد بود که بعد از صرف سوپ کاسه ها جمع آوری شده و بشقاب سالاد جایگزین می شود. بطور سنتی بشقاب پذیرایی جای بشقاب غذاخوری را پر میکند و پس از صرف سالاد همراه با بشقاب سالاد جمع می شود و با بشقاب غذاخوری جایگزین می شود.

بعضی وقت ها هنگام چیدن ظروف روی میز بشقاب غذاخوری را روی بشقاب پذیرایی قرار می دهند و در نتیجه  پس از صرف سوپ نیازی به جمع آوری میز نخواهد بود.

منبع:

https://www.realsimple.com/holidays-entertaining/entertaining/how-to-set-a-table

پاسخی بگذارید