سرویس چای خوری

سرویس چای خوری انگلیسی و همه چیزهایی که باید درباره آن بدانید

سرویس چای خوری در انگلستان از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که بخش مهمی از میهمانی های انگلیسی همراه با سرو چای انجام می شود و بطور متوسط هر انگلیسی 900 فنجان چای در طول سال می نوشد.

سرویس چای خوری انگلیسی و همه چیزهایی که باید درباره آن بدانید

بیست و یکم آپریل در انگلستان روز ملی چای است. جشنی برای یک نوشیدنی نمادین با تاریخچه ای حتی غنی تر از شراب و آبجو، طوری که گفته می شود چای مسبب پیروزی ها و شکست های بسیاری در جنگ ها شده است، جشن های بسیاری را در کشورهای مختلف اداره می کند (در ایران نیز چای بخشی از پذیرایی در هر میهمانی است و تولید کنندگان ظروف سرویس های زیبایی را به این منظور تولید می کنند).

گونه هایی از چای در دوره ای حتی از طلا گران تر بوده اند. پس می شود نتیجه گرفت که نحوه سرو چای نیز باید اهمیت ویژه ای داشته باشد و در نهایت به اهمیت سرویس چای خوری می رسیم که در ادامه این یادداشت به ماجرای تولید و تکامل آن در انگلستان خواهیم پرداخت.

تولید سرویس چای خوری انگلیسی

تقلیدی از پرسلان چینی به نام سرامیک کرمی رنگ در اواسط سده 1700 میلادی تولید شد که البته زمانی به شهرت رسید که شخصی به نام جوزیا وج وود با افزودن کائولینیت که نوعی خشت چینی بودن آن را لعب داد. اما از 1784 میلادی بود که کارخانه های سراسر انگلستان بر تولید سرویس چای خوری تمرکز کردند.

این دوره زمانی بود که انقلاب صنعتی اوج گرفته بود، مالیات های دولتی بر روی چای کاهش پیدا کرده بود و در نتیجه مصرف چای و ظروف چای خوری افزایش یافته بود. در نهایت در سال 1791 شرکت هند شرقی که بزرگ ترین شرکت تجاری کشور بود، واردات پرسلان چینی را متوقف کرد و همین فرصتی برای رشد صنایع انگلیسی فراهم آورد.

این فرصتی فراهم آورد که تولیدکنندگان انگلیسی بتوانند سرویس چای خوری انگلیسی را توسعه دهند و به برترین فروشنده ظروف چای در جهان تبدیل شوند.

ورود رقیب چینی

چینی استخوانی بسیار زیبایی در سال 1800 در کارخانه اسپود ساخته شد که نسبت به پرسلان ساخت انگلیس در آن زمان دوام بیشتری داشت. این ظروف در برابر گرما مقاوم تر بودند و هنگام ریختن آب داغ روی آن ها ترک نمی خوردند و همچنین بهتر از سرامیک کرمی تزئین شده بودند.

از قرن نوزدهم انگلیسی ها انواع نوآورانه تری از سرویس چای خوری را طراحی کردند. بخصوص قوری های چای غرابت و خلاقیت فوق العاده ای را نشان می دادند. از ایجاد حس فیگور داشتن تا شکل های مجسمه مانند و یا ایجاد شکلی کاربردی انواع طرح های خلاقانه در این دوره عرضه می شدند.

بسیاری از کارخانه های شناخته شده انگلیسی در وضعیت اقتصادی رقابتی انگلستان یا سقوط کردند و یا تولید خود را به خارج از کشور منتقل کردند. اما سرویس چای خوری انگلیسی همچنان طرفدار دارد و امروزه تبدیل به اشیائی با ارزش برای کلکسیونر ها شده است.

سرویس چای خوری انگلیسی همچنان طرفدار داردنکاتی در مورد خرید سرویس چای خوری قدیمی انگلیسی

چیزی را بخرید که دوستش دارید

هیچ اهمیتی ندارد که چه چیزی جمع آوری می کنید، توصیه های خبرگان کلکسیون داری همیشه این است: خریدن با هدف سرمایه گذاری همیشه دارای ریسک بالایی است، پس تنها قطعاتی را بخرید که دوست دارید برای سال ها نگهشان دارید. این موضوع در مورد کلکسیون سرویس چای خوری هم صدق می کند.

حالا وقت خوبی برای خرید است

از آنجایی که تولید سرویس چای خوری در انگلستان متوقف شده است و این ظروف سرامیکی بسیار شکننده هستند، احتمالا در آینده بسیار نایاب خواهند بود، پس امروز زمان خوبی برای جمع آوری این نوع ظروف است.

شرایط بر قیمت خرید اثر می گذارد

اگر شما یک سرویس چای خوری را دوست دارید ارزش خریدن با قیمت بالا را هم دارد اما به یاد داشته باشید که وجود هر گونه ترک خوردگی یا شکستگی باعث خواهد شد که هنگام فروش ارزش آن پائین بیاید.

از تک ماندن نترسید

بسیاری از قوری های چای شکلی زیبا دارند و حتی به تنهایی و بدون بقیه قطعات سرویس چای خوری نیز ارزش دکوری دارند.

برخی از کارخانه های معروف تولید کننده سرویس چای خوری انگلیسی

لایم هاوس (1745-1748)

کارخانه تولید پرسلان لایم هاوس یکی از اولین ترین تولید کنندگان پرسلان انگلیسی بود که مرکز آن در شرق لندن قرار داشت. این کارخانه نقش مهمی در توسعه سرامیک انگلیسی داشت و ظروف ساخت این کارخانه امروزه بسیار نایاب و قیمتی هستند.

چلسی (1745-1784)

یکی از اولین تولید کننده های پرسلان از خمیر نرم است. این کارخانه در سال 1770 به ویلیام دویسبری فروخته شد و از آن سال به بعد محصولات آن را با نام چلسی-دویسبری می شناسند. ظروف مربوط به دوره اول تولید شده در این کارخانه همچنان طرفدار دارد.

لانگتون هال (1750-1760)

یکی دیگر از کارخانه های تولید پرسلان خمیر نرم در انگلستان است که عمر کوتاهی داشت. سرویس چای خوری تولید شده توسط این کارخانه نیز بسیار زیبا و مرغوب بود.

ورسستر یا رویال ورسستر (1751)

قدیمی ترین کارخانه تولید پرسلان در انگلستان است که هنوز فعال است. از سال 1862 این شرکت با نام رویال ورسستر شناخته می شود. از سال 2008 محصولات این کارخانه دیگر در ورسستر تولید نمی شود. سرویس چای خوری قدیمی مربوط به این کارخانه نیز ارزش کلکسیونی دارد.

منبع:

https://www.invaluable.com/blog/english-tea-set/

پاسخی بگذارید