هنرهای تزئینی

هنرهای تزئینی چیست و روش شناسی آن چگونه تکامل یافته است؟

هنرهای تزئینی اشیاء مختلفی را توصیف می کند که کیفیت های هنرمندانه ای را نمایش می دهند و توسط سازندگانی ماهر ساخته شده اند، اما به هیچ یک از طبقه بندی های عمومی نقاشی ، مجسمه سازی یا معماری تعلق ندارند.

هنرهای تزئینی چیست و روش شناسی آن چگونه تکامل یافته است؟

هنرهای تزئینی، دکوراسیون و چیدمان داخلی، تزئینات شخصی مانند جواهرات و لباس ها و اخیرا با توسعه صنعت، طراحی محصول را شامل می شود اما محدود به این موارد نیست.

از اواسط قرن نوزدهم، روش شناسی هنرهای تزئینی، با تمرکز بر خبرگی در تشخیص تاریخچه و اصل و نسب آثار هنری، بر اساس طبقه بندی های شکلی و محلی مطالعه بر روی این آثار را شروع کرد. این روش شناسی که آثار را بر اساس کشور محل ساخت و شکل رسانه آن طبقه بندی می کرد، رفته رفته تخصصی تر شد.

از دهه 1970، این رشته با گرایشاتی که از تاریخ اجتماعی و اقتصادی گرفته بود (یعنی مالکیت و مصرف) و از مردم شناسی (یعنی فرهنگ مواد و رفتارشناسی) غنی تر شد تا شکلی چند منظوره از مطالعات خود اشیاء و زمینه ساخت و کاربرد آنها به عنوان بخشی از تاریخ فرهنگ بصری را بوجود بیاورد.

انواع و مواد هنرهای تزئینی

برای بخش بزرگی از اوایل دوره مدرن، نساجی، بخصوص پرده های تصویری، ارزشمند ترین و گران ترین آثار هنری دکوراسیون داخلی محسوب می شدند. پارچه های گل دار، زربافت، مخمل، بافت های الگودار که از نخ پنبه، کتان، ابریشم و پشم ساخته شده بودند برای پوشاندن دیوارها، سطوح و اثاثیه استفاده می شدند.

هنرهای تزئینی در صنعت نساجی شامل پوشاک و لباس های فاخر نیز می شد که به دلیل طبیعت شکننده و بر اثر استهلاک ناشی از پوشیده شدن، امروزه آثار چندانی از این لباس ها و پارچه ها باقی نمانده است. در مورد آثار نساجی، تاریخ پوشاک، توسعه شکل ها و تکنیک های لباس و تزئینات پوشیدنی را بررسی می کند و بخصوص از قرن هیجدهم بیشتر روی پوشش زنان متمرکز است.

مبلمان

مبلمان و اثاثیه معمولا از انواع مختلفی از چوب ها بسته به موقعیت جغرافیایی و امکانات در دسترس مردم ساخته می شدند. یکی دیگر از طبقه بندی های اولیه مربوط به شکل این اثاثیه است. میزها، صندلی ها، تخت خواب ها، کمدها، و قاب ها انواع اصلی این طبقه بندی هستند.

کاری که روی چوب ها انجام شده است اما اصلی ترین شکل طبقه بندی مبلمان و اثاثیه در هنرهای تزئینی است. چوب خام ، رنگ شده یا روکش دار، حکاکی و کنده کاری های روی چوب و تزئینات دیگری از قبیل افزودن قطعات فلز در این بررسی ها مد نظر قرار می گیرند.

سرامیک

یکی از قدیمی ترین انواع صنایع دستی سرامیک ها هستند که در شکل های گوناگونی از توجه هنرمندان و فرآوری های آن ها برخوردار بوده اند. ظروف سرامیکی در طول زمان تغییرات زیادی داشته اند. به عنوان سنتی ادامه دار از قرون وسطی در آلمان و بعدتر در انگلستان ظروف سنگی ممتازی ساخته می شدند.

درحالی که هنرمندان اروپای جنوبی (اسپانیا، ایتالیا و فرانسه) در تولید ظروف سفالی مهارت پیدا کرده بودند. این هنرمندان با استفاده از پگمنت های اکسید فلز ظروفی رنگی تولید می کردند و آبکاری و طلاکاری سعی می کردند که ظروف پرسلان گران قیمت چینی را تقلید کنند. رقابت با آثار چینی باعث پیشرفت هنرهای تزئینی در اروپا شد.

پیشرفت هنرهای تزئینیفلزکاری

اصلی ترین آثار هنرهای تزئینی در صنعت فلزکاری مربوط به تولید وسایل آشپرخانه و سلاح و زره بود. اشیاء مذهبی مربوط به عبادات و چراغ ها و جواهرات نیز ساخته می شدند و بسته به نایابی و قیمت مواد مورد استفاده می توانستند ابزار مصرفی یا اشیاء دکوری محسوب شوند.

شیشه گری

هنر شیشه گری، از زمان امپراطوری روم در اروپا وجود داشت ، اما از قرن شانزدهم ، زمانی که روش ساخت کریستال شفاف مجددا کشف شد  بخصوص در ونیز دوباره رونق زیادی پیدا کرد و با ساختن بشقاب ها و ظروف پایه دار و آینه ها هنرهای تزئینی را گسترش داد.

مراکزی در اروپای مرکزی به تولید شیشه ذوب شده ادامه دادند و بعدها بخصوص در هلند کریستال های سخت مناسب برای حکاکی تولید کردند. در حالی که هنرهای تزئینی در انگلستان به سمت توسعه سبک های جدیدتر رفت. تزئین برش های هندسی روی شیشه در اواسط قرن هیجدهم در انگلستان رواج پیدا کرد و بطور گسترده ای در ایرلند تولید شد.

رشد هنرهای تزئینی

با رشد خودآگاهی هنرمندان در دوره رونسانس ، سیستم صنفی قرون وسطی که کیفیت محصولات را تضمین می کرد و از تولید کنندگان نیز محافظت می نمود اما در عین حال فعالیت های آن ها را محدود می کرد به نفع آزادی بیشتر برای فعالیت های فردی رفته رفته تضعیف شد.

دیگر خلق هنرهای تزئینی کاملا وابسته به خلاقیت و اراده آزاد هنرمندانی بود که آثار مورد نظرشان را خلق می کردند. به این ترتیب سبک های جدید هنری همچون رکوکو و آرت دکو در قرن های بعدی شکل گرفتند که آزادی و خلاقیت در آن ها وضوح بیشتری داشت.

منبع:

https://www.encyclopedia.com/literature-and-arts/fashion-design-and-crafts/arts-and-crafts/decorative-arts

پاسخی بگذارید