سبک روکوکو

سبک روکوکو، چگونه قلب انسان های مدرن و هنر دوست را فتح کرد؟

سبک روکوکو برای پاسخ به سلیقه نسل جدیدی از ثروتمندان پاریسی پدید آمد که سبک سرد و رسمی تجملات درباری دوره باروک را دوست نداشتند و بسیاری از باورهای متصلب گذشته را کنار گذاشته بودند.

سبک روکوکو، چگونه قلب انسان های مدرن و هنر دوست را فتح کرد؟

سبک روکوکو (Rococo) سبکی از هنر است که اصالت آن به پاریس در اوایل قرن هیجدهم می رسد و در تاریخ هنر برای توصیف هنر تزئینی در زمینه‌ های مختلف از قبیل معماری، نقاشی، پیکرسازی، طراحی اثاثه و اشیاء زینتی همچون انواع ظروف لوکس به کار می رود.

سبک روکوکو ابتدا تمام فرانسه را فرا گرفت و خیلی زود به بقیه اروپا از جمله آلمان و اتریش توسعه پیدا کرد. آثار روکوکو با سبکی، ظرافت، و استفاده فراوان از منحنی ها و اشکال طبیعی در تزئینات ظروف کریستال و دیگر آثار هنری مشخص می شود.

سبک روکوکو واکنشی در برابر تزئینات سنگین کاخ ورسای در دوره لویی چهاردهم و سبک رسمی هنر باروک را نمایندگی می کرد. طراحان داخلی ، نقاشان و حکاکان مختلف از جمله پیر لو موتر، مسونیه، ژلا برین، و نیکولاس پینو سبکی سبک تر و صمیمی تر از دکوراسیون را برای ساکنان جدید و سرشناس پاریس طراحی کردند.

سبک روکوکو در معماری داخلی

در سبک روکوکو دیوارها و سقف ها با ظرافت بینهایت منحنی ها و ضد منحنی ها بر اساس اشکال بنیادی مانند شکل حرف C و حرف S و اشکال طبیعی داخل غارها تزئین می شوند. طراحی های نامتقارن بر این سبک حاکم بود. سایه های روشن، سفید عاجی و طلایی رنگ های غالب در این سبک بودند. استفاده از آینه نیز برای ایجاد حس فضای باز بسیار رایج بود.

 

نمونه های سبک روکوکویکی از بهترین نمونه های سبک روکوکو سالن Salon de Monsieur le Prince در فرانسه می باشد که در سال 1722 تکمیل شد.

در سبک روکوکو بیشتر از ظروف پرسلان و نقره با تزئینات منحنی و گل های تزئینی استفاده می کنند. استفاده استادانه از لعاب برنزی نیز در آثار رکوکو دیده می شود. جام و گیلاس های کریستال با آبکاری طلا و طرح های زیبا نیز در دکوراسیون های این دوره بکار می روند.

نقاشی های دوره روکوکو

نقاشی های دوره روکوکو در فرانسه با شکوه و مالیخولیای ملایم نقاشی های آنتوان واتوو آغاز و با تصاویر با احساس فرانسوا بوچر اوج یافت و با سبک نقاشی آزاد ژان انوره فراگونارد به گایان خود رسید. این سبک نقاشی با برخورد نرم و سهل گیرانه با موضوعات افسانه ای و به تمسخر گرفتن آن ها شناخته می شود.

اشیاء تزئینی به سبک روکوکو

در سده 1700 میلادی مجموعه ای از ساعت ها، قاب و چهار چوب عکس ها و تابلوهای نقاشی، آینه ها، اشیاء طاقچه ای، شمعدان ها، و اشیاء تزئینی دیگری که به زیبایی آراسته شده بودند، مجموعه ای از هنرهای تزئینی را تشکیل دادند. منحنی های زیبایی که در تزئین این ظروف به کار می رفت آن ها را به اشیائی دوست داشتنی تبدیل می کرد.

بسیاری از اشیاء کارتون زشت و زیبا که توسط والت دیسنی ساخته شده است و بخصوص شمعدان جالب و دوست داشتنی این برنامه تلوزیونی به سبک روکوکو طراحی شده است. علت انتخاب این سبک برای کارتون زشت و زیبا طنز و شوخ طبعی همراه با تجمل و لوکس گرایی آن است.

ظروف کریستالی، چینی و پرسلانی که به این سبک طراحی می شوند ضمن داشتن جلوه ای شکوهمند، رسمیت کمتری دارند و همین باعث می شود بسیار دوست داشتنی باشند. تنگ ها و گیلاس های تولید شده توسط جام آفرین فاخر نیز از سبک روکوکو الهام گرفته است تا شکوه و جلال ظروف پذیرایی را با حسی از صمیمیت بیامیزد.

ظروف شیشه ای به سبک روکوکو در امریکا

بهترین آثار حکاکی روی ظروف شیشه ای در آمریکا به سبک روکوکو در سال های 1790 و در کارگاه شیشه گری جان فردریک آملانگ ساخته شدند. او که متولد برمن آلمان بود به مریلند نقل مکان کرد کرد و کارگاه شیشه گری برمن نو را تاسیس کرد.

این کارگاه از طرف جورج واشنگتن و توماس جفرسون و بنجامین فرانکلین مورد توجه و حمایت قرار گرفت و در سال 1789 میلادی یک تعرفه حمایتی برای آن در قانون امریکا گنجانده شد. با این حال این کارگاه در نهایت نتوانست دوام بیاورد و در سال 1795 میلادی تعطیل شد.

امروزه تنها تعداد اندکی از آثار ساخته شده در این کارگاه باقی مانده است که بیشتر آن ها ظروف پذیرایی به سبک روکوکو با حکاکی هایی بر روی شیشه هستند. از بین آن ها یکی سرویس اهدا شده به واشنگتن است و یک جام فوق العاده که برای حامیان آلمانی آملانگ فرستاده شده بود.

اگر چه این کارگاه در امریکا نتوانست بقای خود را حفظ کند اما تولیدات آن الهام بخش بسیاری از کارگاه های شیشه گری شد که در سال های بعد از سبک روکوکو در طراحی ظروف خود استفاده می کردند و از آن الهام گرفته بودند و تلفیقی جدید خلق کرده بودند.

منابع:

https://www.britannica.com/art/Rococo-style-design

https://www.thoughtco.com/rococo-art-architecture-4147980

پاسخی بگذارید