تاریخچه کریستال شانون ایرلند؛ کریستالی از شن سفید

ایرلند خانه تعدادی از حیرت انگیز ترین انواع طراحی های کریستال در جهان است، که سرآمد همه آن ها کریستال شانون می باشد. مجله جام آفرین فاخر در ادامه یادداشت های خود پیرامون معرفی تولید کنندگان کریستال در سرتاسر جهان در این یادداشت یکی دیگر از قدیمی ترین برند های تولید کننده ظروف کریستال را به دوستداران این آثار هنری معرفی می نماید.

تاریخچه کریستال شانون ایرلند؛ کریستالی از شن سفید

دست ساخته صنعت کریستال ایرلند، شکلی از هنر است که در طول صدها سال از زمان سلت ها که شیشه را به شکل دانه هایی برای ساخت جواهرات وارد ایرلند نمودند، توسعه یافته است.

سلت ها یا کلت ها، گروهی از قبایل جنگجوی هندو اروپایی بودند که حدود 700 سال قبل از میلاد مسیح در اروپای مرکزی ساکن شدند و در حدود قرن چهارم قبل از میلاد استیلای خود را از بریتانیا تا آسیای صغیر گسترش دادند. به هر حال، یک شیشه گر انگلیسی به نام جورج راونسکرافت بود که تحت تاثیر صنعت گران فرانسوی و فلمنکی ، کمک کرد تا کریستال، بخصوص کریستال شانون به یک کالای ارزشمند تبدیل شود.

البته امروزه نام کریستال ایرلندی با کریستال واترفورد شناخته می شود. این برند که همچنان شهرت جهانی خود را حفظ کرده است یک از بهترین تولید کنندگان ظروف کریستالی ارزشمند در جهان است. امروزه کریستال شانون به عنوان بخشی از کریستال واترفورد درآمده است و زیر مجموعه این شرکت محسوب می شود.

شن سفید و شیشه شفاف

از لحاظ زمین شناسی، ایرلند برای تولید کریستال شانون بسیار مساعد است. وبسایت کریستال کینسیل ادعا کرده است که اولین شیشه ای که از شن ساخته شد به دلیل وجود آهن در آن به رنگ سبز در می آمد. با این حال در ایرلند صنعت گران به شن سفید دسترسی داشتند که در کوه های میکلو پیدا می شد و بسیار خالص بوده و شیشه شفافی ایجاد می کرد. این شیشه شفاف پایه های کریستال شانون را ایجاد کرد.

کریستال تولید شده با این شن بی رنگ بود و شفافیت فوق العاده آن باعث محبوبیت و شهرت کریستال شانون در سرتاسر جهان شد.

ساختن کریستال سرب دار

در قرن هفدهم میلادی شیشه گر انگلیسی به نام جورج راونسکرافت کشف کرد که با افزودن اکسید سرب به شیشه مذاب می تواند کریستال شفاف تولید کند. او یک ماده جامد و براق که برای شکل دهی و طراحی به اندازه کافی انعطاف پذیر بود اختراع کرد. به این ترتیب کریستال شانون متولد شد.

این کریستال حدود 30 درصد اکسید سرب در خود دارد که باعث شفافیت و درخشش خیره کننده آن می شود. کریستال چک حدود 24 درصد سرب در خود دارد.

تاثیر فرانسه

در سال 1685، قانون نانتس توسط لوئی چهاردهم، شاه فرانسه لغو شد و بریتانیای کبیر و ایرلند موج خروشانی از مهاجران فرانسوی و فلمنکی مواجه شد که تجارت خود را نیز به همراه آورده بودند. یکی از آن کسب و کار ها نیز شیشه گری بود.

کریستال شانون

شانون در غرب ایرلند واقع شده است. سایت فرودگاه شانون، این منطقه را به عنوان سرزمین فرو رفته در فرهنگ توصیف می کند. اینجا محل تولید موسیقی سنتی ایرلندی است و محل صخره های موهر است که یکی از معروف ترین جاذبه های توریستی و گردشگری دنیا محسوب می شود.

کریستال شانون نیز یکی از چندین شرکت طراحی کریستال می باشد که ریشه های ایرلندی دارد. واترفورد و هریتیج دیگر تولید کنندگان ایرلندی معروف کریستال هستند. این شرکت فهرستی از کریستال های سرب دار زیبا را ارائه می دهد که ظروفی از شمعدان تا گلدان را تشکیل می دهند.

ویژگی های کریستال شانون

شما همچنان می توانید کریستال شانون بخرید چرا که تولید آن به عنوان یکی از بخش های کریستال واترفورد ادامه دارد. سایت تولید این کریستال در حال حاضر در کشور چک قرار دارد.

کریستال شانون

 

فروشگاه کریستال شانون در آمریکا

شرکت واترفورد که اکنون صاحب برند شانون می باشد، فروشگاهی با نان برند شانون در امریکا دارد که فروشنده انواع مختلف برندهای ارزشمند کریستال در امریکا می باشد. در حالی که این برند دیگر کریستال شانون تولید نمی کند اما کریستال های ارزشمند دیگری را که ارزش کلکسیونی دارند می فروشد.

در حال حاضر کریستال شانون بزرگ ترین فروشگاه خرده فروشی کریستال در ایلات متحده امریکا می باشد و مجموعه وسیعی از ظروف مختلف از قبیل کاسه ها، شمعدان ها، گلدان ها، بشقاب ها و لوسترها و چراغ ها و لامپ ها و انواع ظروف چینی و جواهرات را ارائه می دهد.

کریستال ایرلندی

ایرلند همچنان به دلیل برند های معروف کریستال خود معروف است. برند هایی که قدمت برخی از آن ها به قرن هفدهم می رسد. اگر چه کریستال شانون دیگر به شکل اصلی خود وجود ندارد اما برند های دیگری از جمله کریستال گالوی و کریستال تیپراری و کریستال واترفورد همچنان آثار ارزشمندی را تولید می کنند که مورد توجه مجموعه داران قرار می گیرد.

منبع:

https://www.hunker.com/13411078/the-history-of-shannon-crystal-design-of-ireland

پاسخی بگذارید