تاریخچه گلدان و اهمیت  آن در دکوراسیون منزل

یک گلدان، ظرفی است تزئینی با سری باز که با هدف تزئین و زیبایی، معمولا از موادی سرامیکی مانند سفال یا شیشه ساخته می شود. گلدان های مدرن بطور وسیعی برای نگهداری گل های مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرند. در دوران باستان نیز کابرد این نوع ظروف به همین اهمیت و شکل امروزی آن بوده است.

تاریخچه گلدان و اهمیت  آن در دکوراسیون منزل

در آن زمان نیز همانند امروز، گلدان ها اغلب از موادی از قبیل سرامیک، شیشه و فلزاتی که زنگ نمی زنند مانند آلومینیوم، برنز، استیل ضد زنگ، ساخته می شدند. از چوب نیز برای ساختن این ظروف استفاده می شد و به این منظور از چوب هایی که بطور طبیعی در برابر پوسیدن مقاوم هستند مانند چوب ساج استفاده می کردند و یا با یک لایه محافظ چوب مرسوم را می پوشاندند.

گلدان ها با طرح های و شکل های مختلفی ارائه می شوند و این موضوع انتخاب شکل مناسب برای فضای شما را دشوار می سازد. اما بهترین استراتژی این است که مجموعه ای از معیارها را برای کمک به تصمیم گیری درست، تعیین کنیم.

اندازه آن باید مورد توجه قرار بگیرد. یک گلدان بزرگ در صورتی که آن را روی کف یا گوشه سالن قرار گیرد، می تواند زیبا دیده شود و می تواند برای نمایش برخی گل ها یا شاخه های بلند، مورد استفاده قرار بگیرد.

نمونه های کوچک می تواند بطور کامل با رنگ پوشیده شود و به عنوان یک وسیله زینتی روی میز غذاخوری قرار بگیرد. یا برای افزودن رنگ به بخشی از اتاق مورد استفاده قرار بگیرد.

شکل گلدان نیز خیلی مهم است. بسته به نوع چینش گلی که شما می خواهید داشته باشید، شما ممکن است بخواهید یک گلدان باریک و بلند و یا کوتاه و کاسه ای شکل داشته باشید. برخی از اشکال آن می تواند به حدی جذاب باشد که نوع گل هایی که داخل آن گذاشته می شوند اهمیتی نداشته باشند و مانند یک مجسمه بتواند چشم ها را به خود خیره کند. در این صورت بهتر است آن را در محلی قرار دهید که در معرض دید باشد یا می توانید با انداختن نور صحیح بر روی آن، توجه را به سمتش جلب کنید.

در یونان قدیم، حدود سال های 620 الی 300 قبل از میلاد، ظروف سفالی پیچیده و خیلی بزرگ با قرار دادن کویل های سفالی نرم روی همدیگر ساخته می شدند و سپس جداره های داخلی و بیرونی ظروف صاف می شدند. اما بر خلاف این ها، اغلب گلدان هایی که در آتن ساخته می شدند، از سفال کاری روی چرخ شکل می گرفتند.

آجر گل یا گلدان آجری شکل

این نوع گلدان شکلی شبیه به یک آجر بنایی دارد و بطور سنتی از مواد سرامیکی ساخته می شود. سطح بالایی آن یک سوراخ بزرگ دارد که از آن آب داخل ظرف ریخته می شود و تعدادی سوراخ های کوچک برای قرار دادن شاخه های گل که می توانند گل ها را در جای خود و جدای از یکدیگر نگه دارند.

گلدان

 

گلدان تولیپ یا هرمی شکل

تولیپ به معنی گل لاله است و این نوع گلدان به شکل یک هرم و برای قرار گرفتن شاخه های بریده شده گل طراحی و ساخته می شود. به عنوان یک قطعه تزئینی مورد استفاده قرار می گیرد و برای نخستین بار در قرن هفدهم میلادی در کشور هلند ساخته شد. این آثار کپی نسخه های چینی بودند که پیشتر توسط شرکت هند شرقی به هلند وارد می شدند.

گلدان های تولیپ به شکل های گوناگونی از قبیل گرد، مربعی، و یا بیضی شکل ساخته می شود و اندازه های مختلفی می تواند داشته باشد. اندازه های بزرگ آن از طبقات متعدد تشکیل می شود و می تواند تا یک و نیم متر ارتفاع داشته باشد.

گلدان شیشه ای پورتلند

گلدان پورتلند، یک شیشه کامئوی رومی است که بین سال های 1 تا 25 بعد از میلاد ساخته شده است. این قطعه شناخته ترین اثر شیشه کامئوی رومی است و شیشه گران بسیاری در تولید آثار خود از آن الهام گرفته اند. این اثر تاریخی از سال 1810 در موزه بریتیش لندن نگهداری می شود.

این گلدان از نظر باستان شناسان اثری شگفت انگیز و شکوهمند است چرا که تنها اثر هنر کامئوی روی باقیمانده است که شکل کامل خود را حفظ کرده و با مشخصات طراحی ویژه ای که دارد از دیگر قطعات متمایز می گردد. این ظرف شیشه ای فوق العاده 33 سانتیمتر ارتفاع دارد.

گلدان های جام آفرین فاخر

گلدان های شیشه ای و کریستال جام آفرین فاخر نیز طوری طراحی شده اند که زیبایی و حس شادی را به منازل شما به ارمغان بیاورند. طراحی شگفت انگیز این ظروف چشم های تماشا کننده را به خود خیره می کنند.

گلدان های ایزنیک، اینجی، دیلبر، دیوانی، و آرمیتا با ظاهری طلایی از جنس کریستال می باشند، و داریا از کریستال قرمز ساخته شده و با تزئینات طلایی بر روی شیشه زرشکی رنگ ظاهری متفاوت دارد.

منابع:

https://www.dailytrust.com.ng/the-importance-of-flower-vase.html

https://en.wikipedia.org

پاسخی بگذارید