شیشه طلا به روش درست کردن ساندویچ طلا و شیشه

شیشه طلا یا شیشه ساندویچ طلا شکل لوکسی از آثار شیشه ای است که طرحی تزئینی از برگ های طلا بین دو لایه از شیشه ذوب می شود. این نوع آثار اولین بار در دوران هلنی یونان باستان یافت شدند و بطور ویژه مشخصه شیشه رومی در دوره آخرین امپراتوری رومی در قرن های سوم و چهارم بعد از میلاد مسیح بود.

شیشه طلا به روش درست کردن ساندویچ طلا و شیشه

در روم، جام های تزئین شده با حلقه های طلا و ظروفی که از قطعات اصلی خود برش خورده بودند و به منظور تزئین به دیواره های آرامگاه ها چسبانده شده بودند، در مقبره ها و کاتاکالوم های رومی پیدا شده اند. این ظروف برای نشانه گذاری آرامگاه ها در طاقچه هایی بر دیواره های آرامگاه ها قرار داده شده بودند. حدود 500 قطعه شیشه طلا به این صورت از مقبره ها بیرون آروده شده اند.

ظروف کامل شیشه طلا بسیار کمیاب تر هستند. بسیاری از آن ها نمادهایی مذهبی را نشان می دادند که از مذهب مسیحیت گرفته تا مذهب سنتی رومی یونانی و ساخته های مختلف فرهنگی و در برخی نمونه های نادر مذهب یهودیت برگرفته شده بودند. برخی دیگر تصاویر پرتره صاحبانشان بودند. بهترین نمونه های آن ها، تصاویری با ظرافتی عالی هستند که از زمان نخستین سال های مسیحیت به جا مانده اند. آن ها به شکلی غیر طبیعی و با شدتی مالیخولیایی به ما خیره می شوند.

از ابتدای قرن اول پس از میلاد تکنیک موزائیک نیز در طراحی ها به کار می رود. تکنیک های مختلف و متفاوتی با عنوان شیشه طلا خوانده می شوند.

شیشه طلای زوئیشن، خیلی شبیه به همین آثار است اما در این تکنیک دو لایه شیشه به هم چسبانده می شوند و در هم ذوب نمی شوند. این تکنیک در تولید شیشه طلا در اصل از آلمان و بوهمیا می آید و مربوط به قرن های هیجدهم و نوزدهم میلادی می شود.

سبک دیگری از انواع آثار شیشه ای که به اصطلاح شیشه طلا خوانده می شود، شیشه اگلومیزه است و یک لایه از شیشه را شامل می شود که پشت آن بطور کامل، آب طلا داده شده است (یا با دیگر انواع فلز پوشانده شده است) و بیشتر در قرن نوزده میلادی، برای تابلوها و علامت های فروشگاه ها و مواردی مانند آن به کار می رفته است. این فرآیند توسط ژان باپتیس گلومی (1786 – 1711) با گرفتن نام او احیا شد.

چیزی که در انگلستان شیشه طلا خوانده می شود، شیشه روبی طلا و یا شیشه کرانبری است. این شیشه که رنگ قرمز دارد، رنگ خود را از افزودن اکسید طلا به شیشه بدست می آورد.

تکنیک تولید شیشه طلا

فرآیند تولید شیشه طلا سخت بود و نیاز به مهارت بالایی داشت. در دوره اخیر امپراتوری روم، ابتدا یک دیسک مسطح گرد کوچک، معمولا با قطر حدود 3 تا 5 اینچ، از ته یک گوی دمیده شده شیشه که مسطح شده بود، بریده می شد. این قطعه ممکن بود از شیشه شفاف یا شیشه رنگ شده ساخته شده باشد. سپس یک برگ طلا با صمغ عربی به آن چسبانده می شد.

طرح مورد نظر برای تزئین و طراحی شیشه طلا با تراشیدن برگ طلا ایجاد می شد. ظرف اصلی یا یک قطعه شیشه در همان اندازه دیسک اول تهیه و بریده می شد. سپس دوباره حرارت داده می شد و با دقت تمام روی شیشه طراحی شده با طلا قرار می گرفت. با اضافه کردن این شیشه به سطح طراحی شده، دوقطعه در هم ذوب شده و اثر مورد نظر را شکل می دادند. ظرف کامل شده برای بار آخر حرارت داده می شد تا فرآیند ذوب شدن کامل شود.

شیشه طلا معاصر

 

در دوره های مختلف و توسط افراد مختلف تغییراتی در مراحل تکنیک تولید شیشه طلا ایجاد شده است اما فرآیند کلی آن دقیقا به همین شکل انجام می شود.

گمان می رود که بخش بزرگی از کاسه های شیشه ای دوره هلنی به جای تولید به وسیله دمیدن از طریق ریختن در قالب ساخته شده اند. بنابراین تمام کاسه باید به صورت دوبل تولید می شد و به دقت روی هم جا می گرفت. برخی از مدال های ساخته شده در این دوره به همان شکل گفته شده و به شکل شیشه طلا ساخته می شدند اما برخی نیز با افزودن فلزات دیگر ساخته شده اند.

این مدال ها به عنوان یک رسانه برای انتقال تصاویر مینیاتوری به آینده مورد استفاده قرار می گرفت و می توان گفت رسانه خوبی هم بود چرا که نسبت به نمونه های دیگر ماندگاری و دوام بیشتری داشته است و از طرح ها محافظت کرده است. شیشه طلا با لبه هایی صاف تر به این ترتیب برای آویزان کردن تصاویر یا در ابعاد کوچکتر به عنوان جواهرات و یا حتی برای مراسم های تدفین مورد استفاده قرار می گرفت.

در روم شکل دیگری از شیشه طلا نیز به کار می رفت به این ترتیب که قطعات 2 یا 3 سانتی متری در دیواره های ظروف ذوب می شدند و یک ظرف لوکس شیشه طلا را شکل می دادند.

منبع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Gold_glass

پاسخی بگذارید