شیشه و تاریخچه کشف آن تا اختراع انواع کریستال و بلور

شیشه و تاریخچه کشف آن تا اختراع انواع کریستال و بلور

شیشه به عنوان یکی از پرمصرف ترین مواد اولیه در تولید ظروف آشپزخانه، پنجره، طیف گسترده ای از اشیاء زینتی کوچک و بخش مهمی از ارتباطات کامپیوتری کاربرد دارد، اما کاربرد حیاتی آن نزد اجداد اولیه ما به آن اهمیت ویژه ای می بخشید که آن را در سراسر جهان به ماده ای ارزشمند تبدیل می کرد. در دوران قبل از تاریخ، این ماده که در طبیعت به شکل نوعی سنگ آتشفشانی یافت می شد، به عنوان یک صلاحی تیز در جنگ ها و نبردها استفاده می شد و ارزش بالایی داشت.

شیشه

 

تاریخچه تولید

کهن ترین شواهد باستان شناسی و شناسانه تولید شیشه به بین النحرین و مصر باستان باز می گردد. در آن دوره ها، تنها روش تولید این وسیله جنگی یا با اشیاء صیقلی پیش ساخته و یا مهره هایی که بطور تصادفی شکل گرفته بودند، انجام می شد. در اواخر عصر برونز فرایند تولید  با ریختن حالت مذاب آن در قالب های پیش ساخته، به یک حرفه سازمان یافته تحول پیدا کرد، اما این فرایند بسیار کند و زمان بر و غیر قابل اعتماد بود و پتانسیل استفاده برای مصرف گسترده و اشکال متنوع را نداشت.

نقطه عطف در تاریخ تولید این محصول کاربردی در قرن اول قبل از میلاد، زمانی اتفاق افتاد که سوریه ای ها و فلسطینیان برای اولین بار هنر دمیدن درشیشه را اختراع کردند. این اختراع بطور کامل صنعت تولید را متحول کرد و با تسهیل تولید، آن را به ماده ای ارزان و در دسترس تبدیل کرد. تسلط امپراتوری روم بر این مناطق باعث شد که تکنولوژی تولید در سرتاسر سرزمین های روم باستان، و به طبع آن در تمام اروپا و جهان، گسترش پیدا کند.

رومی ها در صنایع متعددی از آن استفاده می کردند و آن را تنها برای تولید ظروف و جواهرات بکار نمی بردند، بلکه با اهداف معماری نیز از آن بهره مند می شدند. (بخصوص پس از سال 100 بعد از میلاد که کارگران اسکندریه موفق به کشف راز ساختن شیشه شفاف شدند.)

در دوران صلیبی، شهر ونیز مرکز تولید این محصول در غرب شد و در قرن 15 شیشه گری ونیزی، به نام آنجلو بارویه، موفق به اختراع کریستال شد که نوعی تقریبا بدون رنگ و کاملا شفاف بود.

تولید شیشه در اروپا به سطح 36 میلیون تن در سال 2017 رسیده است و آمار بیش ترین تولید به ترتیب متعلق به کشورهای آلمان، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا و انگلستان می باشد.

روش تولید

روش تولید ماده اولیه در دوران مدرن نسبت به تولید آن در ایران و مصر در دوران باستان، تغییر زیادی نداشته است. شن (حاوی سیلیکا، خاکستر کربنات سدیم، و آهک) در یک دمای شدید حرارت داده می شود و سپس رها می شود تا خنک شده و بوسیله دمیدن یا ریخته شدن در قالب، شکل های طراحی شده را به خود بگیرد.

این فرآیند ساده می تواند با افزودنی هایی غنی شود که می توانند بر روی رنگ یا شفافیت آن تأثیر گذاشته و آن را تغییر دهند و یا دوام و کیفیت آن را افزایش دهند. اگرچه این فرآیند بسیار آسان به نظر می رسد اما به دقت بالایی نیاز دارد چراکه برای تولید ظروف شیشه ای عالی باید دما در تمام نقاط چرخه تولید حفظ شود.

انواع روش های تولید محصولات متفاوت با مواد اولیه از جنس شیشه 

تولید مدرن  از تکنیک های مختلفی تشکیل شده است:

تولید قالب های شیشه ای: در این روش محصول طی فرایندی  سه مرحله ای تولید می شود که شامل (ذوب کردن مواد اولیه ، ریختن در قالب و خنک کردن در حالیکه آخرین تغییرات برای افزایش کیفیت اعمال می شوند.) می باشد.

فرایند شیشه شناور: در این روش شیشه بر روی سطحی از جریان فلز مذاب شناور می شود. از این فرآیند برای تولید انواع متنوعی که به شکل تخت کاربرد دارند استفاده می شود. این فرآیند برای اولین بار توسط آلستر پیلکینگتون در سال 1952 اختراع شد و امروزه رایج ترین شیوه برای تولید پنجره و صفحات تخت انواع میزها بوده و از محبوبیت بسیاری برخوردار است.

دمیدن دستی در شیشه: این روش اغلب برای تولید آثار هنری و ظروف شیشه ای سفارشی استفاده می شود. جنبشی به نام استفاده از شیشه در کارگاه های هنری، در سال 1962 توسط هاوری لیتل تون پروفسور متخصص در حوزه سرامیک و دومینیک لابینو شیمی دان و مهندس با برگزاری یک نمایشگاه در موزه هنری تولدو آغاز شد. در این سبک هنری مجسمه و آثار هنری دیگری توسط شیشه مذاب و شکل دادن به آن به روش دمیدن تولید می شود.

پس از اتمام مرحله تولید، هر محصول شیشه ای می تواند با روکش، گرما دادن، حکاکی یا نوعی تزئین برای کاربرد خاصی ارتقاء پیدا کند.

شرکت جام آفرین با سابقه درخشان بیش از دو دهه پیشرو در صنعت شیشه و بلور در ایران بوده و توانسته است که با بهره گیری از آخرین دستاوردهای روز دنیا و ماشین آلات جدید مجموعه بزرگی از ظروف با کیفیتی بالا و متناسب با نیاز مصرف کنندگان را طراحی و وارد بازارهای داخلی و خارجی نماید.

منبع:

http://www.historyofglass.com/glass-making-process/how-glass-is-made/

پاسخی بگذارید